Ljubica Marjanovič Umek- dobitnica Zoisove nagrade
Letošnja dobitnica Zoisove nagrade za življenjsko delo na področju razvojne psihologije je Ljubica Marjanovič Umek, zaslužna profesorica na ljubljanski filozofski fakulteti.

Ljubica Marjanovič Umek je mednarodno priznana raziskovalka, še posebej na področju razvoja mišljenja in govora pri otrocih. S svojim delom je pomembno prispevala k razumevanju vpliva dejavnikov, kot so govor staršev, skupno branje in igra, na zgodnji govorni razvoj in pismenost otrok. Razvila je prvi razvojni test za ocenjevanje govornega razvoja v slovenskem jeziku, s čimer je, kot so poudarili, postavila temelje za strokovno delo na tem področju. Njene raziskave so izpostavile tudi pomembno vlogo zgodnjega vstopa v kakovosten vrtec pri razvoju malčkov in otrok. (zapisano v https://www.delo.si/novice/slovenija/znani-bodo-dobitniki-priznanj-za-znanstvene-dosezke).
Doktorica znanosti, redna profesorica za razvojno psihologijo in zaslužna profesorica Univerze v Ljubljani dr. Ljubica Marjanovič Umek pravi, da univerzalnega recepta, kaj je ‘pravilna’ vzgoja, ki bo vodila do zaželenih rezultatov oziroma ‘dobro’ vzgojenega otroka, ni.
Z zavzemanjem za enakost oziroma za zgodnje vključevanje otrok v vrtce s težnjo po zmanjšanju razlik med otroki, možnostih, zagotavljanju otrokom v kakovostnih vrtcih enake možnosti za razvoj ter spodbujanjem uporabe dobre igrače, poudarka nezamenljivosti človeških interakcij nasproti različnim medijem ter poudarkom na razvoju govora otrok ter pozitivnih spodbud s strani staršev, odraslih (čemur je posvetila in še vedno posveča največ pozornosti v svojem raziskovanju), pritegne marsikaterega sogovornika, poslušalca in je znana tako v strokovnih kot tudi v laičnih krogih tudi zunaj meja naše države.
Tukaj je ena njenih izjav:
»Toda pomembno je, da se starši od malega z otroki veliko in odkrito pogovarjajo, pri otrocih spodbujajo empatijo in pohvalijo njihovo empatično ter socialno vključujoče ravnanje, zgodaj prepoznajo morebitne čustvene stiske otrok, od katerih ne bežijo, spodbujajo njihove potenciale in v otroka verjamejo tudi takrat, ko mu ne gre odlično.«
V kolikor je pritegnila tudi vašo pozornost, si lahko ogledate tudi intervju https://365.rtvslo.si/arhiv/intervju/175092382 ali pa poiščete informacije tudi v njenih priročnikih, knjigah ali tistih, ki jih je kot raziskovalca izdala v soavtorstvu z ostalimi raziskovalci. Tukaj je nekaj njenih del: Zgodnja pismenost otrok, Govor in branje otrok: ocenjevanje in spodbujanje, Zgodbe otrok: razvoj in spodbujanje pripovedovanja, … Najbolj zanimivo čtivo pa je delo »Skupno branje odraslih in otrok: otrokov vstop v svet domišljije, čustev, besed in zgodb«, kjer je skupno branje z otrokom opisano kot popotnica, ki jo otroku podarimo za vse življenje. Avtorice ( Ljubica Marjanovič Umek, Urška Fekonja in Kaja Hacin Beyazogle) nam v knjigi odgovorijo na pomembna vprašanja, ki si jih zastavljamo mnogi: »Zakaj je pomembno redno in pogosto brati že dojenčkom?«, »Kako brati, da ohranimo otrokovo pozornost?«, »Kaj brati?« in še mnogo več.

Čestitke gospe Ljubici Marjanovič Umek tudi z naše strani in uspešno v raziskovanju, ki je tudi nam, vzgojiteljem, v izjemno pomoč pri delu z otroke. Čestitke tudi ostalimi nagrajencem.
Darja Muhvič