OTROŠKI STRAHOVI IN ANKSIOZNOST

Dragi starši,

s ponovnim odprtjem vrtca se nam vsem porajamo različna vprašanja, dileme in strahovi. Kako bodo stvari potekale, kako se bo moj otrok navadil, ali je dovolj varno zanj, … Od našega zadnjega srečanja je minilo precej časa, Tako kot odrasli, ki potrebujemo čas, da se navadimo na nove okoliščine, jih rabijo tudi otroci. Sprememba varnega okolja v katerem so bili navajeni v vrtcu in so se v njem dobro počutili, lahko povzroči nezaupanje, skrb, jezo in strah pri otroku. Otroci se bodo morali soočiti z drugače oblikovanimi skupinami, novimi vzgojiteljicami, novim načinom dela v skupini in skrbjo zase. Zato je pomembno, da smo na začetku pozorni na dogajanje pri otroku. Pri mlajših otrocih lahko pride do večje želje po telesnem stiku, so bolj čustveno občutljivi, nemirno spijo, se bojijo odhoda od doma, … Večji bodo svoj strah izrazili bodisi z jezo, zaskrbljenostjo, uporom, … Za pomoč sem vam pripravila povzetek članka Otroški strahovi in anksioznost od Barbare Repinc Zupančič. V njem je predstavljeno kaj so strahovi in anksioznost, kako otroku lahko pomagamo in na kaj moramo biti pozorni.

Otroški strah in anksioznost

V primeru, da boste pri otroku zaznali težave v tem obdobju, vas naprošamo, da svoje skrbi izrazite vzgojiteljicam ali svetovalni delavki, da jim lahko pravočasno pomagamo. Čeprav imamo trenutno priporočilo, da se izogibamo osebnim stikom, pa smo vseeno dosegljivi bodili preko telefona ali e-pošte. Vsi si želimo in strmimo k temu, da se bodo otroci ponovno počutili varno tudi ob novo nastalih okoliščinah.

S skupnimi močmi in zaupanjem nam bo uspelo!

Želim vam dobro počutje,

Ivana Leko, svetovalna delavka

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost