SVETOVNI DAN OTROKA

20. november je pomemben datum, saj je leta 1959 Generalna skupščina Združenih narodov sprejela Deklaracijo o otrokovih pravicah. Prav tako je Skupščina na ta datum leta 1989 sprejela Konvencijo o otrokovih pravicah. Na svetovni dan otrok praznujemo ravno rojstni dan Konvencije o otrokovih pravicah – najpomembnejšega dokumenta za otroke, zaradi katerega danes milijoni otrok živijo bolje. Kljub temu pa številni izzivi ostajajo. Svetovni dan otroka predstavlja za vsakega izmed nas vstopno točko za praznovanje, promocijo, predvsem pa za zagovorništvo otrokovih pravic. Spomni nas na pomembnost ustvarjanja dialogov, znotraj katerih lahko gradimo boljši svet za otroke.

UNICEF Slovenija je pomemben zagovornik otrokovih pravic, ki letos organizira pomemben dan za otroke pod sloganom »vKLJUČite me, sem KLJUČ do rešitve«. Otroci bodo namreč sprejemali zaobljube za boljši svet in k temu pozivali tudi odrasle. Ta vesel svetovni dan bo znova obarvan v UNICEF-ovo modro barvo.

Tone Pavček: VSI NAŠI OTROCI

Vsi otroci so naši otroci,
je rekel prijazni glas,
vse frklje in smrklje in froci,
vsi svetlih in temnih in kodrastih las,
vsi naši! Tudi tisti drugačni,
drugačne usode in vere in ras,
vsi beli in črni, vsi bolni in lačni
so taki kot kdo izmed nas.
Skupaj na tem svetu živimo,
svet nam je skupna velika vas,
kjer na srečo iščemo rimo
in poslušamo božji glas,
ki živeti in rasti veleva
in biti odprtih rok
za hudo, ki prizadeva
vsak čas na milijone otrok!
Vsi otroci na svet so rojeni
za srečo in dober prid,
vsak je podoben tebi in meni
in vsak je sonce in vsak je svit.

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost