Dejavnost 1: PREDSTAVITEV KIKA IN ROKE

Današnja delavnica je bila namenjena spoznavanju zgodbe Kiko in roka. Otroci so preko kamišibaj predstave poslušali zgodbo.

Otroke smo spodbudili k razpravi z vprašanji, kot je:

  • »Kaj je naredila Roka?«,
  • »Kaj je naredil Kiko?«,
  • »Zakaj je Kiko rekel ‘Ne!’?« ali
  • »Kaj bi naredili vi?«

Otroke smo povabili, da pokažejo s pomočjo lutke Kiko primer telesnega stika, ki jim ni všeč (npr. poljubljanje znanca njihovih staršev ali božanje, ki jim ni prijetno). Nato je sledilo povabilo, da pokažejo primer telesnega stika, ki jim je všeč (npr. materin poljub, očetov objem, žgečkanje brata ali sestre).

Sledila je vaja, kjer so vsak otrok poiskal svojega prijatelja. Preko masaže smo spodbujali pomen vprašanja »Ali te lahko pobožam po hrbtu, laseh?« tako da otrok začuti, da ima pravico odkloniti dotik, če mu ni všeč.

Ključno sporočilo današnje delavnice je, da je lahko telesni stik nekaj dobrega, vendar ima svoje meje in vsak človek jih mora spoštovati.

Slikanica je na voljo tudi v elektronski obliki na spletni povezavi:

https://rm.coe.int/kiko-in-roka-kiko-and-the-hand-slovenian/168093411c

Strokovni tim

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost