Izdelovanje belokranjskih pisanic v skupini Medvedki

Pomlad je začetek novega življenja, prebujenja in v skupini Medvedkov, smo jo že nestrpno pričakovali. Pri Medvedkih smo se v mesecu aprilu veliko pogovarjali o kulturni dediščini Bele krajine in del tega je tudi belokranjska pisanica. Otroci so si najprej ogledali demonstracijo izdelave belokranjske pisanice, spoznali so koliko časa, truda in potrpežljivosti je potrebno, da pisanica nastane.  Pogovorili smo se  zakaj ima pisanica tako ime in kaj predstavljajo tri barve, ki jo krasijo. Skupaj smo pripravili tudi barvo iz rdečega krep papirja in mrzle vode. Kasneje pa so se tudi sami preizkusili v tradicionalni tehniki okraševanja jajčne lupine. Izvedli smo projekt pisanja belokranjskih pisanic. Postopek izdelave pisanice sicer ni zapleten, ugotovili pa smo, da je težko pisati s pisalko ravne črte na jajce.

Za izdelavo pisanice smo potrebovali naslednje pripomočke: čajno svečko, »pisač« (pisalka za pisanje pisanic), čebelji vosek, izpihano jajčno lupino, rdeč krep papir in črno tekstilno barvo.  Otroci so  neizmerno uživali in se veselili ustvarjanja. Izdelki, ki so nastali so bili izredno lepi, zato  smo  jih poslali na natečaj Naj pirh Slovenskih novic, časopisne hiše Delo.

Preživeli smo lep in ustvarjalen teden.

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost